Az ellenőrzések alkalmával kirívóan súlyos szabálysértést nem tapasztaltak a szakemberek: a vadászok fegyvertartási engedélyei, azok tartalma, valamint a vadászatokon alkalmazott fegyverek is megfelelőek voltak. Csupán egyetlen vadászt kellett a fegyvertartás szabályainak megsértése miatt kizárni a vadászatból, ugyanis bejegyzett orvosi alkalmassági vizsgája lejárt.
A vadászati hatóság egy társas vadászat vezetőjénél megállapította, hogy nem rendelkezik a szükséges végzettséggel, és figyelmeztetéssel élt a vadászatra jogosult felé. Mivel a tervezett társas vadászatot – a társas vadászat feltételeinek hiánya miatt (két fővel) – nem tartották meg, így a vadászat leállítására nem volt szükség.
Az országos átfogó vadászati ellenőrzés az alábbi vadászatra jogosultakat érintette:
Baranya megye: Schlossberg Vt., Domolosi Vt., Somogyhársági Vt.;
Borsod-Abaúj-Zemplén megye: 654210 számú FtVk (Edelény);
Csongrád megye: Ásotthalmi Földtulajdonosok Vadászegyesülete, Maros Vt.;
Fejér megye: Széchenyi Zsigmond Vt., Soponyai Ftk., Fekete István Vt., Dunamenti Apróvadas Vt.;
Győr-Moson-Sopron megye: Csornai Vt. Barbacsi Diána Vt., Bakonyér Vt., Ikrény Ftk., Vitnyédi Nagy Endre Vt., Fertő-menti Vt., Alsó-szigetközi Ftk., Vadgazda Vt.;
Hajdú-Bihar megye: Petőfi Vt. (Nagyrábé), Dózsa Vt.;
Heves megye: Forrás Vt., Gyöngyöshalászi FtVk;
Jász-Nagykun-Szolnok megye:Tószegi Dózsa Vt.;
Komárom-Esztergom megye: Tárkányi Vt., HM Budapesti Erdőgazdaság (Süttő);
Nógrád megye: Somlyóhegyi Ftk, Megyervölgye Vt., Úszóvölgy Vt.;
Pest megye: br. Wesselényi Miklós Vt., Kisdunai Aranyfácán Természetvédő Vt.;
Somogy megye: Zselici Vt.;
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: Kálmánházi Nimród Vt., Nyírkarász és Vidéke Ftk., Bátori Vt.;
Veszprém megye: Járipatak-menti TvVgKhE., Darza-menti Ftk., Sümegi „Kinizsi” Vt.;
Zala megye: Parasza-Kerkamente Vt.
Bács, Békés, Tolna és Vas megyében a jelentős mennyiségben lehullott hó, a szélsőségesen kedvezőtlen időjárási viszonyok, valamint a vadászatra jogosultak bejelentései alapján elmaradt társas vadászatok miatt, a hatóságok nem tudták az ellenőrzéseket végrehajtani.
A vizsgáltok során elsősorban a társas vadászatokat bejelentő vadászatra jogosultakat ellenőrizték. Tették ezt a hatóságok azért, mert az ezeken a vadászatokon használt lőfegyverek hatásos lőtávolsága, a terepi adottságokból adódóan nem egyszer takarásban mozgó hajtósor, a hajtásokban lőfegyverrel haladó vadászok helyzetének folytonos változása miatt – az amúgy is fokozott veszéllyel járó társas vadászati mód gyakorlása során – a vadászatra jogosult részéről körültekintőbb szervezést, lebonyolítást, míg a vadászoktól még nagyobb megfontoltságot, fegyelmet követelnek. További szempont volt az is, hogy az elejtett nagyvad, mint később magán-, vagy közfogyasztásra szánt élelmiszerként történő felhasználásra kerülő termék szabályos kezelésének ellenőrzésére sor kerülhessen.
Azon megyékben, ahol társas nagyvad vadászatot nem jelentettek be apróvad vadászatokat ellenőriztek. A kedvezőtlen időjárás miatt több ellenőrzött vadászatnál is az összegyűlt résztvevők a vadászat elhalasztása és – a vad óvása érdekében – az etetőhelyek feltöltése mellett döntöttek.
Szempont volt továbbá, hogy a kijelölt helyszínek a lehető legközelebb essenek egymáshoz, annak érdekében, hogy a hatóságok munkatársai, több csoportot kialakítva minél több vadászat ellenőrzését tudják végrehajtani,
|
és az ellenőrzések során a lehető legkisebb mértékben akadályozzák a vadászatok megkezdését, illetőleg lefolytatását.
Az ellenőrzések során a hatóságok a vadászatok biztonságos lefolytatásának személyi és tárgyi feltételeinek meglétét, a vadászatok végén pedig az elejtett vad, kezelésének szabályszerűségét vizsgálták, az alábbi – MgSzH által megadott – szempontokat alapján:
1. Vadászatra jogosult által kijelölt vadászatvezető személye: középfokú végzettség, érvényes vadászjegy.
2. Vadászati napló vezetése, balesetvédelmi oktatás vadászok és hajtók részére történő megtartása, jegyzőkönyvezése.
3. Hajtástérkép nagyvad vadászat esetén, a hajtástérkép tartalmának ellenőrzése (felvezetők személye, elérhetőség stb.).
4. Vadászjegy, vadászati engedély érvényessége.
5. Fegyvertartási engedély, fegyver műszaki vizsga igazolás egészségügyi alkalmasság bejegyzésének ellenőrzése.
6. Alkoholszondás ellenőrzés.
7. Elsősegély doboz (vadászatra jogosult részéről), egyéni sebkötöző csomag (egyéni vadászok részéről).
8. Nagyvadazonosító-jelek meglétének ellenőrzése (vadászatvezető).
9. A környezettől eltérő színű mellény hajtóknak, és kalapszalag vadászoknak
10. Őrök állítása a vadászattal érintett utak mellé, tilos lőirányok terepi kijelölésének ellenőrzése.
11. A vadászaton résztvevő vadászebek VAV vizsga bizonyítványának, annak meglétének ellenőrzése.
12. Teríték nyilvántartás, egyéni lőjegyzékek vezetése.
13. Vaddisznó sp monitoring minták vételének szabályossága.
14. Nagyvadazonosító-jelek használata. Az elejtett apró- és nagyvad kezelésével és szállításával kapcsolatos szabályok betartása.
15. Képesített vadhúsvizsgáló eljárása. Zsigerek kezelése.
16. A fegyverszállítással kapcsolatos vonatkozó jogszabályi rendelkezések betartásának ellenőrzése.
Az ellenőrzés során a következő hiányosságokat tapasztalták még a szakemberek:
- Két esetben a vadászatra jogosult nem jelentette be a vadászati hatóságnak a vadászat elmaradását.
- Egy esetben a vadászatra jogosult részéről biztosított elsősegély láda lejárt szavatosságú pólyákat is tartalmazott, egy esetben pedig a láda hiányát kellett pótolni a vadászat megkezdése előtt.
- Egy esetben kellett a társas vadászati napló bejegyzését pontosítani, mert néhány bejegyzés mellől hiányzott a vadászjegy számának feltüntetése.
- Az egyéni sebkötöző csomagok meglétének vizsgálata során két esetben kellet felszólítani a vadászt annak pótlására, ami a vadászat megkezdése előtt meg is történt, illetőleg egy esetben találtak lejárt szavatosságú sebkötöző csomagot. Ez utóbbi kicserélésére is sor került.
- Láthatósági jel (kalapszalag) hiányának pótlására két esetben kellett felhívni a figyelmet, illetve egy alkalommal a vadászaton részt vevő vadász eb megkülönböztető jelzéssel történő ellátásáról kellett utólag intézkedni.
Összefoglalva elmondható, hogy – dacára a kedvezőtlen időjárási körülményeknek – az országos vadászati ellenőrzés elérte célját, bíztató előrejelzése, eredményes főpróbája volt több hatóság hatékony együttműködésének a jövőt illetően. Örömteli, hogy az ellenőrzés során sem a vadászatra jogosultak, sem pedig a vadászok részéről nem tapasztaltak kirívó szabálytalanságot és szigorúbb hatósági intézkedés megtételére sem volt szükség.
Forrás: Huntingpress |